Destek
Tüm Soru Öneri Ve Görüşleriniz İçin Bizden Destek Alın
İletişim

Termik Santral Sistemleri

Termik Santral Sistemleri

TERMİK SANTRAL SİSTEMLERİ
KÖMÜR,LİNYİT,FUEL-OİL GİBİ YAKITLARIN YANMASI SONUCU ELDE EDİLEN KİMYASAL ENERJİ TERMİK SANTRALLERDE ELEKTRİĞE ÇEVRİLİR. BU SANTRALLER OLDUKÇA KOMPLEKS YAPIDA OLUP DÜNYA ÜZERİNDE BİRÇOK ÜLKENİN ELEKTRİĞİNİ SAĞLAMADA BÜYÜK ROL OYNAMAKTADIR. BU YAZIMIZDA TEMEL OLARAK TERMİK SANTRAL SİSTEMLERİNİ İNCELEYECEĞİZ.

A- A+
14.08.2013 tarihli yazı 33610 kez okunmuştur.
termik santral sistemleri termik santraller nasıl çalışır termik santrallerin ana elemanlarıtermik santrallerin avantajları kömürden elektrik üretimi baca gazı arıtma sistemitermik santrallerde kazan yapısı kondenser ve soğutma kuleleri
Termik santraller kısaca kömür ve türevi yakıtların belirli sistemlerde yakılması sonucu açığa çıkan kimyasal enerjiyi çeşitli sistemlerle mekaniğe, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Kabaca sistemi anlatırsak; Kömür veya linyit santralde bulunan kazanlara beslenir. Kazanda oldukça yüksek sıcaklıklarda (800-900°C) yanma başlar. Kazan içinde bulunan boru sistemlerindeki su ısı etkisiyle buharlaşır. Yüksek sıcaklıktaki ve yüksek basınçtaki buhar türbinlere gönderilir. Türbin döner ve generatöre bağlı sistem elektrik üretir. Bir termik santralin ana ekipmanları ise ; Kazan,Türbin-Generatör,Kondenser ve Soğutma Kulesidir.

Şekil 1: Zonguldak Çatalağzı termik santralinden bir görüntü

>İlginizi Çekebilir: Silopi Termik Santralinin İlk Ünitesi Kullanıma Açıldı

1-Kazan
Yakıtın çeşitli ateşleme sistemleri ile yakılıp ısının elde edildiği bölümdür. Kazan sıcaklığı kazanın türüne göre 800-1300°C arasında değişir. Isı kazan etrafındaki ve içindeki borulardaki suyu buhar haline getirerek uygun sistemlerle türbine gönderir. Termik santralkazanlarının birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları:

>Pulverize Kazanlar
>Sürüklemeli Kazanlar
>Akışkan Yataklı Kazanlar
>Atık Isı Kazanları

Ülkemizde en fazla Pulverize Kazan teknolojisi kullanılmaktadır. Bu sistemde kömür değirmenlerde öğütülerek mikron boyutunda parçalara ayrılır. Bu şekilde yanmanın homojen bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır bu da verimi artırır.

Şekil 2: Termik Santral Kazanı ve Yapısı

>İlginizi Çekebilir: Afşin-Elbistan Termik Santrali 2011’de 3.3 milyar kW/saat elektrik üretii

2-Türbin-Generatör
Sıcak ve basınçlandırımış buhar (genelde 500°-600°C,ve 80 – 100 bar) izole boru sistemleri ile türbine gönderilir. Buhar bünyesinde barındırdığı büyük miktardaki enerjiyle türbin kanatlarını döndürmeye başlar. Türbin miline akuple edilmiş generatör rotoru türbinle aynı hızda döner türbin hızı belirli bir hıza ulaştığında(Çatalağzı T.S ‘de 3000 dev/dak) generatör rotuna ikaz verilir ve generatör çıkışından elektrik enerjisi elde edilmiş olur, böylece santralin nihai amacı olan elektrik enerjisi elde edilmiş olur.

Şekil 3: Türbin-generatör

Buhar ve Gaz Türbinlerini daha detaylı incelemek için tıklayınız.

3-Kondenser ve Soğutma Kulesi
Türbinden çıkan, buhar enerjisi diğer bir deyişle basınç ve sıcaklığı azalmış buhar yoğunlaştırıcı (kondenser) denilen bölümde soğutulup su haline dönüştürülür. Bu işlemin sebebi buharın depolanamamasına karşılık suyun depolanabilme özelliğinin olmasıdır. Oluşan su sonra, tekrar kullanılmak üzere santralın ısı üretilen bölümüne geri gönderilir. Yoğunlaştırıcıda soğutma işini sağlayabilmek için deniz, göl veya ırmaklarda bulunan su kullanılır. Su kaynaklarından uzak bölgelerde ise santralın hemen yanında bulunan soğutma kuleleri kullanılır. Bu kulelerin üzerinde görülen beyaz duman su buharıdır.) Bu suyu sisteme geri gönderen soğutma suyu pompaları ile bu işlem kapalı çevrim şeklinde sürekli devam etmektedir.

Şekil 4 : Bir kömür santralinin soğutma kuleleri

Termik Santrallerin Avantajları ve Dezavantajları
Enerji ihtiyacının giderek arttığı günümüzde fosil yakıtlardan enerji elde etmek kaçınılmaz ve oldukça gerekli bir yöntemdir. Özellikle kömür ve linyitin kullanıldığı termik santrallerin dünya üzerinde giderek yaygınlaştığı da bilinmektedir. Burada önemli olan nokta çevresel riskleri ve zararları minimuma indirilmiş sistemler tasarlamak ve kullanmaktır. Termik santrallerin yararlarını ve zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

> Kurulum maliyetleri yatırımcı için oldukça uygundur.
> Yakıtın taşınabildiği heryere kurulabilir.
> Kalitesiz linyit kömürü,kömür tozları ve yakılması güç fuel-oil kullanılabildiği için ekonomiktir.

En büyük dezavantajı termik santrallerin çevresel sorunlara neden olmasıdır. Bulunduğu çevrede su,hava ve toprak kalitesini yeterli önlemler alınmadığında düşürebilir. Atmosfere SOx ve NOx emisyonları yayarak havayı kirletirler. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu emisyonlar minimuma indirilebilmektedir.

>İlginizi Çekebilir: Yeni kömürlü termik santraller yolda!
Termik Santrallerde SOx ve NOx giderme
Kömür ve linyite dayalı termik santrallerde yanma sonucu kömürün yapısındaki piritik kükürt ve benzeri zararlı minarellerden kaynaklanan SO²,NO,NO² gibi atmosfere zararlı gazlar açığa çıkmaktadır. Bu gibi gazları temizlemek ve zararlarını minimum düzeye indirmek amacıyla kullanılan yöntemlere baca gazı arıtma yöntemi denir. (FGD: Flue Gas Desulphirization) . Bu yöntemler ıslak prosesler ve kuru prosesler olmak üzere ikiye ayrılır.

Şekil 5: Baca gazı arıtma sistemi ve ıslak kireçtaşı reaksiyonları

Bu gibi yöntemlerden en belirgini ve yaygını ıslak kireçtaşı kullanımıdır. Kireç ve SO² tepkimeye girerek bir çökelek oluşturur. Bu da zararlı gazların dışarıya verilmesini önler. Baca gazı salınmadan önce çeşitli filtre sistemleri ile zararlı gaz içeriği kireç tarafından absorblanır. Buna benzer birçok yöntem söz konusudur,aynı işlem soda tarafından yapılabilmektedir. Fakat kireç hem çok bulunabilir olmasından hem de maliyet uygunluğu açısından en çok tercih edilen malzemedir.

07 Mayıs 2019
1.024 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?